Zelený čaj - malý zázrak

Zelený čaj povzbuzuje tělo psychicky i fyzicky. Těší se velké oblibě pro řadu léčivých látek v něm obsažených – hlavně vitamínů, minerálních látek, tříslovin a aminokyselin. Ve východní medicíně je zelený čaj využíván už po celá staletí.

Podle japonského buddhistického mnicha Eisai má zelený čaj vynikající účinky na celé tělo, ale také se doporučuje například k léčení kocoviny.

 

Zelený čaj neprochází žádnou oxidací, suší se většinou na pánvích nebo bývá napařován a již dva dny po sběru je jeho zpracování ukončeno. Nejstarší popisy pěstování a přípravy čaje máme z období dynastie Tchang (7.-10. stol.), zejména od legendárního čajového mistra Lu Jü.

 

Zelený čaj má řadu tělu prospěšných látek. Těmi nejdůležitějšími jsou flavanoidy, což jsou známé antioxidanty, které zbavují tělo jedů ukládajících se ze špatné životosprávy, a dále stopové prvky a vitamíny, které chrání organismus před vznikem mnoha chorob.

Zázračné účinky zeleného čaje

Zelený čaj působí léčivě na některé nemoci, například na revmatismus, úplavici, aterosklerózu nebo osteoporózu a také zlepšuje psychomotorické funkce. Působí proti vzniku zubního kazu díky přírodnímu fluoru, který obsahuje, bojuje proti různým bakteriím a virům, posiluje střevní mikroflóru a zabraňuje hnisavým procesům trávicího ústrojí.

Vynikající účinky má také na překyselení žaludku, snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, posílení krevního oběhu a funkce jater, snižování tělesné váhy a podporu soustředění (při práci, učení).

Výrazný vliv má zelený čaj také na snížení rizika rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Preventivně působí zejména na rakovinu jícnu, žaludku, prsu, střev a prostaty a také snižuje riziko výskytu kožních nádorů.

Příprava a pití zeleného čaje

V zemích, kde se zelený čaj pěstuje je obřad nejen samotné pití čaje, ale už jeho příprava. Nezáleží ani tolik na množství čajových lístků, jako na zalití čaje. Zelený čaj by se měl zalít vodou, která po převaření zchladla na 60-80 stupňů. Při zalití vařící vodou se z čajových lístků uvolňují třísloviny, které chutnají velmi hořce, čaj má poté spíš pachuť. Kvalitní lístky zeleného čaje se mohou zalít opakovaně.

Zeleného čaje se doporučuje vypít až jeden litr denně, není však vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy, a to zvláště pro svůj obsah kofeinu, který by mohl způsobit nespavost. Zelený čaj obsahuje zhruba 13 až 50 mg kofeinu, při dávce nad 200 mg  začínají mizet projevy únavy, při vyšší dávce je povzbuzeno dechové centrum, ale krevní tlak zůstává normální, protože jsou rozšířeny i cévy.

O zeleném čaji se tvrdí, že není návykový – při přerušení pití se nedostavují žádné abstinenční příznaky.

Zelený čaj je tedy jakýmsi malým léčivým čajovým zázrakem a není od věci dát si pár šálků zelené tekutiny denně a dopřát tak tělu blahodárné účinky, které zelený čaj bezpochyby má.

 

Zelený čaj - malý zázrak patří do témat
 • Liran Elice 31.03.2015 12:57:31

  Zelené čaje Liran
  http://liran.cz.uvirt40.active24.cz/cs/11-zelene-caje
  Jsou plné chutí, vůní a zdraví

 • brainstart Martina 31.07.2014 22:05:13

  Já miluji zelený čaj ať teplý nebo studený!!! A nejvíce mi pomáhal při zkouškovém období na stres. Krom toho ještě užívám Brainstart, ve kterém je obsažena rostlina guarana což je přírodní životabudič. Takže tahle kombinace mi fakt vyhovuje. Více info na www.brainstart.cz

 • zelený čaj jitka 09.09.2011 18:58:21

  díky pití zeleného čaje mám zdravé a bílé zuby,bez kazů a hladinu cholesterolu spolu s tlakem též výborné ,je mi 58 let a k lékaři chodím jen jednou za 2 roky na preventivku.
  Nesvádějte lidi vaše nemoci na nějakou dědičnost,všechno je jen a jen vaše zásluha a zodpovědnost jak se o sebe staráte.

  • Re: zelený čaj Vejumka 26.07.2013 12:40:48

   Opravdu krasný článek i příspěvěk. Já jsem teť objevila kouzlo drceného zeleného čaje jménem Matcha, prodavá se v 2g sáčcích, obsahuje mnohonásobně více antioxidantů než získáte z vyluhovaného čaje a lze jej přidat do frapé, zmrzliny, sladkého pečiva. Recepty a jiné zajímavosti se dočtete například zde->http://www.biosfera.cz/bio/zajimavosti-o-zdravi/matcha-i23.html

  • Re: zelený čaj Ivana od Strakonic 10.09.2011 16:04:56

   Klobouk dolů před tímto příspěvkem,protože je to nádherná pravda v každém slovu....Děkujeme.


Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku