Yerba Maté

Již vás omrzelo pití kávy či pořád toho stejného čaje a rádi byste vyzkoušeli něco nového a zdravého? Yerba maté je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších jihoamerických nápojů. Atmosféru pití čaje yerba maté krom výrazné chuti, dotváří i tradiční rituál.

Yerba maté se připravuje z vysušených, lehce opražených a rozemletých lístků cesmíny paraguayské. Cesmína paraguayská je stále zelený keř dosahující výšky 15 až 20 metrů, rostoucí na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile.

Historie čaje yerba maté

Podle staré legendy, dostal domorodý kmen Guarani, žijící v deštném pralese, velký dar. Jejich bůh se s nimi podělil o tajemství přípravy nápoje yerba maté. Když se zhruba v polovině sedmnáctého století oblastí, kde Guaraniové žili (delta řeky Parma), začali potloukat jezuité a šířit své myšlenky, objevili také oni povzbuzující účinky listů cesmíny a s velkou vervou se pustili do budování plantáží. Díky nim se také tento nápoj dostal do Evropy, kde chvíli dělal konkurenci čajům z Asie, alespoň tedy do roku 1773, kdy jezuité byli zrušeni a dodávka znatelně poklesla.

Obsah látek

Yerba maté je především oblíbena kvůli svým povzbuzujícím účinkům. Za ty vděčí, stejně jako káva, kofeinu. Ale na obsah tělu prospěšných látek také není rozhodně chudá. Najdete v ní:

 • Mnoho druhů vitamínů (A, B1, B2, B3, B5 a C)
 • Vysoké množství minerálů (vápník, hořčík, mangan, železo, draslík, selen, křemík, železo,...)

Účinky yerba maté

Díky výše zmíněným látkám se krom stimulačních efektů na nervovou soustavu, připisují i další účinky, jako jsou:

Rituál pití čaje

Tradiční popíjení yerba maté je jakýsi společenský rituál mající kořeny již v dobách dávných indiánských kmenů. Pije se z jedné nádoby, která je postupně dolévána a koluje mezi účastněnými.

K tradičnímu pití yerba maté se užívají dvě základní věci, a to nádoba a brčko.

Nádoba, které se říká Maté nebo též Matero se vyrábí nejčastěji z plodu tykve kalabasa. Občas se ovšem vyrábí i ze dřeva. Nápoj se pak pije skrze jakési brčko, zvané Bombilla. To se vyrábí z bambusu nebo slitin kovů. Bombilla může mít různé délky i tvary a na konci bývá zakončena sítkem, pro filtrování nápoje.

Zajímavost

Pokud mezi vaše oblíbené parfémy patří i Davidoff Adventure, jenž má podle slov svých tvůrců připomínat exotické kraje, možná vás překvapí, že jednou z jeho příměsí jsou i listy cesmíny paraguayské.

 

Znáte tento úžasný čaj?

Yerba Maté patří do témat
 • Soňa 04.03.2014 15:56:31

  Nebo také na www.pijumate.cz

 • Jana 18.03.2012 19:53:33

  Nejlepší výběr Yerby maté naleznete v tomto obchodu:
  www.yerbamateshop.cz
  Tento obchod se specializuje pouze na Yerbu Maté -doporučuji

 • vl 02.11.2011 20:54:54

  Dobrý den, kdxž jsem prvně četl o Yerba Maté, byl popsán způsob přípravy cesmíny sušením v kouři. První maté, jež jsem tehdy pil, také vonělo výrazně jako polévka z uzeného masa. Docela mi to zachutnalo - podotýkám, že jedinému z rodiny, manželka nemá ráda nezvyklé chuti. Právě jsem se rozhodl sehnat nějaké další, ale s údivem jsem se dozvěděl, že maté se dnes připravuje jinak. Dá se někde sehnat ten původní?

 • maté Naďa 12.05.2011 22:01:06

  Tento čaj piju několik let a to na odstranění únavy při nočních,ale denních dlouhých směnách a hodnotím ho na výbornou,vždy mě postaví na nohy...Většinou ho kupuju v lékárně a když ho nemají,tak mi ho odjednají :-)

 • maté Aneta 03.05.2011 08:36:57

  tento čaj mě chutná, naléto je osvěžující. VKauflandu jsem tenkrátkupovala Maté cherry, majítam sypané čaje. Jinakdoporučuji stránkuwww.gresik.cz, kde seženeterůzné bylinky, čaje, směcii koření. Čaj yerba maténajdete zde:http://www.gresik.cz/eshop/hledej.html?query=+yerba+mat%C3%A9

  • Re: maté Aneta 03.05.2011 08:39:41

   jinak čaje běžně seženete v lékárně - od této firmy, na kterou jsem dávala odkaz mají v lékárně hodně čajů. ( a omluva za pravipis v předchozí zprávě, nějak jsem jsem vynechala mezery :)

 • mate simi 10.05.2010 10:19:15

  Ja jsem ho mela v cajovne.. urcite se da sehnat na internetu, jako vsechno :)

 • :-) marky 17.02.2010 12:39:35

  nejlepší je mate de coca

 • Čaje David 08.02.2010 09:17:56

  Já o sobě může říct, že jsem docela čajový, ale tenhle čaj neznám. Je běžně k dostání nebo jen někde ve specializovaných prodejnách?


Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku