Tajemství zeleného čaje

Pití dobrého zeleného čaje je požitkem a radostí zároveň. Zelený čaj dodává energii a pomáhá všem, kteří studují nebo pracují dlouho do noci. Archeologické nálezy ukazují, že čaj se pije už téměř 5 000 let, a že Indie a Čína byly první dvě země, kde se začal čaj pěstovat. Zelený čaj se používal a používá v tradiční medicíně v Indii, Číně, Japonsku a Thajsku v nejrůznějších případech od zastavování krvácení a zlepšování hojení ran přes snižování horečky, snižování krevního cukru až po zlepšování trávení.

Pěstování - Čajovník je stále zelený keř se silnými zebrovanými listy. Z původního čajovníku (Camellia siennesis) bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů a pěstování a výroba čaje se rozšířila do celého světa. Surovinou pro výrobu čaje jsou čajové lístky, které se sbírají čtvrtým rokem od výsadby a produkce trvá zhruba třicet let. Sběr se většinou provádí ručně a sbírají se mladé výhonky s třemi až pěti lístky. Různým způsobem zpracování sebraného listu lze získat různé druhy čaje.

V zelených čajích naleznete pouze nefermentované čajové lístky. Ihned po tom, co jsou lístky utrženy, musí se zahřát, aby nezačal fermentační proces. Zahřívají se buď na kovových pánvích nebo tradičně v Japonsku se prohřívají párou a poté se suší a svinují.

Čaje polozelené jsou již částečně fermentované. Po sklizni se v lístcích, které mají částečně narušené okraje započne proces fermentace, který je po určité době přerušen prudkým zahřátím stejným jako u čajů zelených.

Jaké látky se nacházejí v zelených čajích?

Nefermetovaný a neoxidovaný čaj obsahuje několik tisíc různých látek, z nichž mnohým jsou připisovány příznivé účinky na lidský organismus. Mezi tyto látky patří především polyfenoly, flavonoidy, katechiny, kyselina askorbová, karoten, vitaminy C, B1, B2, B5, B7, B10, fluorid, drslík, sodík, vápník, magnezium, stroncium, měď, nikl, zinek, mangan, molybden, fosfor, železo, enzymy a dále si zelený čaj zachovává účinné látky jako jsou kofein, třísloviny, éterické oleje a mnohé další látky.

Pro koho je zelený čaj vhodný a pro koho vhodný není?

Je velice vhodný pro sportovce jak studený tak teplý nálev. Dobře osvěží a poskytne lepší výkonnost a posílení vitality. I během těhotenství se doporučuje pít zelený čaj pro jeho obsah železa, zinku a mědi. Je dokonce žádané, aby těhotná žena vyměnila kávu za zelený čaj. Pomáhá i ženám v menopauze, kdy dodává tělu nezbytné vitamíny a stopové prvky.

Není vhodný pro osoby s ledvinovými potížemi pro poměrně vysoké množství draslíku. Zelený čaj by neměli pít ani lidé s alergií na kofein. A také není vhodný pro malé děti.

Účinky zeleného čaje

 • posiluje koncentraci a duševní výkonnost
 • působí proti depresím
 • proti vzniku revmatizmu
 • proti vzniku zubního kazu – zelený čaj obsahuje fluor v přirozené podobě, který působí na bakterii, která vytváří zubní kaz, a proto je dobré pít jeden šálek čaje po každém jídle
 • polyfenoly obsažené v čaji preventivě působí proti vzniku srdečních onemocnění a rakoviny
 • antioxidanty chrání před vznikem rakoviny a ovlivňují proces stárnutí
 • tanniny (skupina jednoduchých a složených fenolů) zmírňují žaludeční obtíže a mají uklidňující efekt na centrální nervový systém, čímž působí proti účinkům kofeinu
 • kofein odstraňuje únavu a odvodňuje organismus
 • pomáhá při snižování nadváhy
 • snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
 • zbavuje tělo jedů
 • posiluje kosti

A jeden tip ode mne na závěr. Zkuste určitě pravé sypané zelené čaje namísto sáčkových. Můžete je zakoupit např. v čajovnách, kde vám zkušený čajovník pomůže nejenom s výběrem čaje, ale navíc vám čaj i správně a chutně připraví.

Jak často pijete zelený čaj vy ?

Tajemství zeleného čaje patří do témat
 • NESTEA NESTEA 18.03.2009 13:35:08

  ahoj, hele prosím vás je pravda že ten zelený chlazený čaj Nestea Vitao je tak zdravý jako normální zel. čaj? pls napište na e-mail díky :)

  • Re: NESTEA Aneta 03.05.2011 09:22:40

   nerada bych vás zklamala, ale pochybuji, že kupovaný balený čaj bude stejně zdravý jako čerstvě uvařený sypaný. podívejte se na tuto stránku:

   http://www.chemievjidle.cz/ledovy-caj/nestea-vitao-green-tea-aloe-vera-coca-cola-hbc-cr

   a myslím, že vás na kupovaný čaj přejde chuť. Všechno, co má dlouhou trvanlivost asi bude chcemicky upravené, navíc je tento čaj slazený. takže vám doporičuji si raději čaj udělat doma :)

 • Ron 04.04.2011 16:55:27

  Pro milovníky kvalitních čajů a kávy máme vynikající zprávu! Nedávno byl otevřen nový licencovaný internetový obchod zaměřený na osvědčenou anglickou značku Clipper, jejíž produkty mají certifikaci Fairtrade a Bio. Chcete vědět více? Navštivte stránky http://www.fair-bio-caje.cz a vyberte si z poctivé nabídky rozmanitých druhů čajů a kávy. Nyní ke každé objednávce malý dárek.
  img:http://www.fair-bio-caje.cz/images/200000088-06f5f07ed4/fairtrade-zeleny-citron-25.jpgimg:

 • Antioxidanty Klára 03.03.2009 08:32:27

  Slyšela jsem, že zelený čaj obsahuje antioxidanty, proto ho preventivně piju každý den.

  • Re: Antioxidanty cajenka 03.05.2010 15:04:26

   Určitě ano, hlavně zelený čaj obsahuje tyto latky a spousta jinych prospesnych latek a mineralu. Piji čaj už dva roky pravidelne celkem ve vetším mnozství a nepozoruji zadne vedlejší účinky. Vzdy si vyberu na www.auria.cz .

 • Kosti LukeCJ 23.03.2009 09:09:03

  Určitě zelený čaj posiluje kosti ? Není spíš pravda ,že je odvápnuje a tím slábnou ?

 • Jak casto? Kristyna 15.03.2009 20:15:36

  Ja si delam zhruba jednou tydne litr zeleneho caje, ktery popijim cely den. Jake mnozstvi se doporucuje vypit za den a muze se zeleny caj pit kazdy den?

 • zeleny čaj Lucie 15.03.2009 11:07:23

  Já piju zeleny čaj, tak jednou deně. Slyšela jsem o jeho dobrém účinku, ale nevěděla jsem že je až tak dobry.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku