Pravda o kávě

Pití kávy není jen zvyk či potřeba dodat tělu kofein. Jedná se i o společenskou záležitost. Pro někoho je neodmyslitelné, aby si večer nedal kávu s rodinou či po obědě s kolegou v práci. O vlivu kávy na lidské zdraví se toho traduje mnoho. Odpovídá však vše skutečnosti? Opravdu si její konzumací zdraví jen ničíme?

Můžeme se doslechnout o tom, že káva způsobuje žaludeční vředy, je rakovinotvorná a špatná pro srdce. Skutečnost je však jiná a my se blíže podíváme na jednotlivé rozšířené mýty o kávě.

Vliv na krevní tlak

Rozšířené je přesvědčení, že káva silně zvyšuje krevní tlak. Sice jde o věc velmi tradovanou a zažitou, zároveň však nepravdivou. Na vyšší dávky kofeinu by si měli dát pozor nemocní tachykardií, ale jinak se pití kávy projevuje jen zanedbatelným a velmi krátkodobým zvýšením tlaku krve. Dle výzkumů nelze pití kávy v mírném množství spojovat s rozvojem kardiovaskulárních problémů, včetně aterosklerózy, infarktu myokardu, ventrikulárních arytmií nebo vysokého krevního tlaku.

Rakovinná onemocnění

Dle dostupných informací káva zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře. Zároveň ale snižuje riziko rakoviny tračníku. To souvisí se skutečností, že jeden z antioxidantů nacházejících se v kávě (methylpyridinium), povzbuzuje krevní enzymy, které  chrání proti rakovině tračníku.

Následky na trávení

Káva pomáhá při trávení díky tomu, že kofein povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a žluči. Kávě by se však měli vyhnout lidé nemocní žaludečními vředy, vředy dvanácterníku a jinými nemocemi trávícího ústrojí. Pozitivně může působit i na doplňování živin, obsahuje celou řadu životně důležitých složek a může přispět k pokrytí potřeby minerálních látek a stopových prvků.

Diuretický vliv

Kofein v kávě je jen mírně diuretický. Pokud nekonzumujete kávu ve velkém množství, nemusíte mít strach o svůj pitný režim. Umírněná konzumace kávy nemá žádný větší efekt než pití vody. Pokud jste si zvykli vypít ke kávě sklenici vody, je to tak jen lépe. Aspoň tak ještě více obohatíte množství tekutin vypitých během dne.

Osteoporóza

Je tradováno, že lidé, kteří pijí kávu, mají větší pravděpodobnost problémů s touto nemocí. Osteoporóza je proces degenerativních změn na kostech, který vzniká na podkladě více faktorů. Samotné pití kávy toto onemocnění způsobit nemůže. Bývá to spíše výsledek několika faktorů životního stylu. Vylučování vápníku močí může vzrůstat několik hodin po vypití kávy, ale toto je pouze přechodné a rychle dojde ke zpětnému ustavení běžné hladiny vápníku.

Káva a těhotenství

Umírněný příjem kofeinu je možný i během těhotenství. Samozřejmě nic není radno přehánět. Konzumace kávy v těhotenství ve větším množstvím může mít negativní vliv na plod (snížení porodní váhy, zrychlení tepové a dechové frekvence).

Káva jako závislost

Užívání si kávy během dne může být popsáno jako zvyk, ale nelze o něm hovořit jako o závislosti. U konzumentů není patrná potřeba zvyšovat množství, které konzumují, a pokud už z jakéhokoliv důvodu pijí méně kávy než jsou zvyklí, nezpůsobuje jim to žádné psychosociální problémy.

Obsah antioxidantů

Přicházíme k pozitivu konzumace kávy. Vyskytují se v ní totiž antioxidanty, které působí v boji těla proti volným radikálům. V kávě se vyskytuje zejména kyselina cholorogenová a kofeinová. Množství obsažených antioxidantů se neliší v kávě bez kofeinu a jejich hladina není ovlivněna ani přidáním mléka.

Pití kávy s sebou přináší i další pozitivní dopad na některé činnosti. Kofein obsažený v kávě zlepšuje výkon a vytrvalost, zvyšuje koncentraci, snižuje únavu a zvyšuje bdělost. Výzkumy týkající se kávy stále pokračují a kdo ví, jaká podstatná zjištění nám ještě přinesou. Vždy je však při debatě o její vhodnosti vzít v úvahu též další možné vlivy. U některých lidí je velká spotřeba kávy provázena konzumací alkoholu a cigaret, kde už samozřejmě příznivý dopad na zdraví nenalezneme.

Kolik šálků kávy denně vypijete? Pijete kávu s mlékem nebo černou? Dovedete si den bez kávy představit?

Pravda o kávě patří do témat
 • Maruška 19.01.2015 13:26:29

  Ja piju kávu hodně. Hlavně přes den v práci, a ne pouze jednu :) Takže se to snažím občas střídat s cereálními nápoji - typu Caro. Zdravější alternativa kávy bez kofeinu :)

 • káva Vanda 15.04.2014 13:46:48

  Prosím o odpověd´ jaký rozdíl je mezi kávou rozpustnou a instantní i co se týče
  po stránce zdravotní!

  Děkuj!

 • Vanda 15.04.2014 13:42:40

  Prosím o odpověd´ jaký je rozdíl mezi kávou rozpustnou a kávou instantní
  i co se týče zdravotní!

  Děkuji!

 • kava Vanda 14.04.2014 23:13:27

  Nedávno jsem poslouchala na ČR 2 odpoledne debatu o kávě. Ráda bych věděla
  rozdíl mezi kávou rozpustnou a kávou instantní a která kávě je po stránce co se
  týče zdraví,lepší.

  Děkuji !

 • Nelouhovaný logr Peter 19.10.2012 12:47:10

  Zdravím,
  zajímavý článek, otázka je, jak moc pravdivý. Já si dávám kávu z italského kávovaru, co se postaví na plotnu, abych řekl pravdu sice je to prcek ale silný a velmi dobrý:). Po vyzkoušení loouhování logru a vaření v kávovaru, jsem přišel na silnější účinky z kávovaru a samozřejmě s rychlejším a delším nástupem účinků. Sám o sobě mám vyzkoušeno, že mi káva pomáhá urychlit trávení, ovšem nejsem zvyklý jí pít ráno nalačno jak se říká, to má poté pročisťující účinky:D aspoň u mě.

 • PanNejisty 08.01.2012 20:47:24

  Clanek je zajimavy, presvedcivy, ale kde mam jistotu, ze vze co autor napsal, je pravda? Existuji clanky, ktere tvrdi pravy opak.

 • Bio a Fairtrade káva Jana 04.04.2011 16:53:22

  Tuhle miluju já :http://www.fair-bio-caje.cz/products/prazena-a-mleta-fair-bio-kava-papua-nova-guinea-227g/

  • Re: Bio a Fairtrade káva jjirik 16.10.2011 21:42:05

   Nejčerstvější a nejlevnější BIO káva je na WWW.KAVAPRAZENA.CZ.
   Kupuji ji pravidelně a je to sázka na jistotu

 • Káva novina 19.12.2010 14:44:53

  Kávu mám moc ráda a je mi celkem jedno, jaká je, jestli pravý "turek", rozpustná, překapávaná, preso - někdy si dám i 5 šálků, někdy zase jen 2, podle toho, kde a s kým ten den jsem...doma si dělám spíš slabší ...

 • kávička Mona 01.08.2010 18:38:59

  Denně vypiju tak 1-2 šálky kávy, ovšem dokážu být i bez ní. Nejraději si vychutnám překapávanou kávu bez mléka i bez cukru. A když si chci osladit den, pochutnám si u kávičky na zákusku. Článek mě potěšil a určitě u pití kávy zůstanu.

 • Bez kompromisů! Mirka 01.01.2010 13:49:02

  Miluju kávu a od chvíle, kdy jsem se dozvěděla o možnosti pít kávu zdravou, ale ne žádnou náhražku, už se nemusím zabývat otázkami jako "kolik je malé množství" nebo "jak moc káva škodí". Tahle je výborná, neškodí vůbec, naopak léčí! Víc si o ní můžete přečíst na www.casnakavu.dxnkava.cz. Tahle káva si zaslouží, aby se o ní dozvědělo co nejvíc lidí.

 • Káva,super:) Terka 21.10.2009 18:21:59

  Káva musí být! Bez kávy to není den! Nejlépe hned 2šálky a celý den jsem jako rybka ve vodě:)A navíc,po kávě se hubne a skvěle tráví:) Ovšem,všeho je moc,toho je příliš:)

 • kafíčko Janca 16.06.2009 14:10:47

  Super zpráva pro mě, může vesele pít kafčo dál a bez výčitek. Miluju kafe s mlíkem a dám si tak čtyři někdy i pět denně. :-)

  • kafíčko Jarda 17.06.2009 08:03:42

   No jo, ale kolik je to „malé množství“?

   • Re: kafíčko Misa 17.06.2009 16:00:27

    Bývá uváděno, že za prospěšnou „dávku“ lze chápat množství menší či rovno čtyřem šálkům kávy denně…


Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku