Čaje pro kojící maminky

Harmonizující bylinná směs s jemným aroma podporující tvorbu mateřského mléka. Vhodný doplněk výživy pro kojící matky. Vyvážená bylinná čajová směs vyvinuta výhradně pro období kojení. Toto si můžete přečíst na obalech čajů pro kojící ženy. Pojďme se podrobněji podívat na složení těchto směsí. Mohou opravdu ovlivnit tvorbu mléka?

Na trhu je celá řada výrobců kojících čajů. Jejich základem jsou tři bylinky:

Fenykl - vlašský kopr, sladký kopr, římský kopr

 • Vytrvalá bylina vysoká až 2 metry, v bylinkářství se využívá hlavně plod (hnědožluté až hnědozelené barvy dlouhý až 1cm).
 • Užíván především při nadýmání, poruchách trávení (proti křečím hladkého svalstva a podpoře střevní peristaltiky) a chorobách dýchacích cest (uvolňuje hleny). V lidovém léčitelství používán jako prostředek podporující tvorbu mléka.
 • denní dávka by neměla přesáhnout 2 čajové lžičky (ve větších dávkách je toxický)

Kmín - raška

 • I kmín je vytrvalá bylina, vyrůstá 30 až 100 cm, využívá se plod hnědé barvy.
 • Působí na dobré zažívání, brání tvorbě plynů v zažívacím traktu, působí proti křečím zažívacího ústrojí a zmírňuje menstruační bolesti.

Anýz - bedrník

 • Jednoletá bylinka ze Středomoří, užívanou částí je plod, který se nechává sušit v tenkých vrstvách.
 • Účinně podporuje vykašlávání, pomáhá při různých poruchách trávení, při nadýmání (uvolňuje křečovitá stažení hladkého svalstva), podporuje tvorbu mateřského mléka, je součástí čajů proti zácpě

Často ve směsích nalezneme také meduňku (podpora trávení, celkově uklidňuje), jestřabinu (podpora laktace, snižuje hladinu cukru v krvi), levanduly (proti stresu), jitrocel (proti chorobám dýchcích cest a trvávicích obtíží) nebo kopřivu (protizánětlivá, působí močopudně).

Pokud shrneme uvedené účinky bylin, můžeme říct, že kojící čaje nejen stimulují tvorbu mateřského mléka, ale také zvyšují odolnost organizmu, působí pozitivně na trávení a podporují vylučování škodlivých látek. Účinné látky bylinek také přecházejí do mateřského mléka a pomáhají miminku od plynatosti a ke klidnému spánku.

A ještě pár rad na závěr. Pití těchto čajů opravdu pomáhá, ale neměly by to být jediné tekutiny, které kojící matka užívá. Jejich podávání je omezené. Denně vypijte 2-3 šálky (nezapomeňte, že fenykl ve větších dávkách může spíš ublížit). Na trhu je opravdu mnoho druhů čajů a v každém je trochu jiná bylinka, zkuste je měnit - trpí vaše miminko na prdíky - hledejte v čaji kromě 3 zákadních bylinek i meduňku či jitrocel, je miminko neklidné, potom volte levanduli.

Můj komentář

Osobně mám kojenecké čaje vyzkoušené  a jsem si jistá, že pomáhají. Když je piji míň, míň se mi i nalévají prsa, malá je mrzutější a chce častěji pít. Momentálně mám doma 3 druhy, které střídám. A bych dodžela množství  2-3 šálky denně a přitom vypila hodně tekutin, vyzrálala jsem na tom po svém, moje šálky jsou půllitové.

A jaké zkušenosti máte vy?

 

Čaje pro kojící maminky patří do témat
 • Čaje Katka 06.10.2009 13:26:50

  Čaje mám tak vyzkoušené,nejlíp se mi osvědčil čajánek, je oproti ostatním (vyzkoušela jsem skoro všechno) míň „bylinkový“ (ty mi lezly krkem už po pár týdnech)a přesto jsem měla vždycky po něm víc mlíka. Taky se mi osvědčilo přichystat si ráno tři velké hrnky do dvou jsem si dala kojící a do jednoho „normální“ a v průběhu dne pila. Musím říct, že když jsem to neudělala tak jsem měla s dodržováním pitného režimu problém.

 • fenykl Jindrová Alena 30.03.2009 12:55:12

  Fenykl doporučuju, má to vyzkoušené a pomáhá to proti nadýmání.


Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku