Káva a čaj

Čaje pro kojící maminky

Pavlína Šourková
30.03.2009

Harmonizující bylinná směs s jemným aroma podporující tvorbu mateřského mléka. Vhodný doplněk výživy pro kojící matky. Vyvážená bylinná čajová směs vyvinuta výhradně pro období kojení. Toto si můžete přečíst na obalech čajů pro kojící ženy. Pojďme se podrobněji podívat na složení těchto směsí. Mohou opravdu ovlivnit tvorbu mléka?

Na trhu je celá řada výrobců kojících čajů. Jejich základem jsou tři bylinky:

Fenykl - vlašský kopr, sladký kopr, římský kopr

  • Vytrvalá bylina vysoká až 2 metry, v bylinkářství se využívá hlavně plod (hnědožluté až hnědozelené barvy dlouhý až 1cm).
  • Užíván především při nadýmání, poruchách trávení (proti křečím hladkého svalstva a podpoře střevní peristaltiky) a chorobách dýchacích cest (uvolňuje hleny). V lidovém léčitelství používán jako prostředek podporující tvorbu mléka.
  • denní dávka by neměla přesáhnout 2 čajové lžičky (ve větších dávkách je toxický)

Kmín - raška

  • I kmín je vytrvalá bylina, vyrůstá 30 až 100 cm, využívá se plod hnědé barvy.
  • Působí na dobré zažívání, brání tvorbě plynů v zažívacím traktu, působí proti křečím zažívacího ústrojí a zmírňuje menstruační bolesti.

Anýz - bedrník

  • Jednoletá bylinka ze Středomoří, užívanou částí je plod, který se nechává sušit v tenkých vrstvách.
  • Účinně podporuje vykašlávání, pomáhá při různých poruchách trávení, při nadýmání (uvolňuje křečovitá stažení hladkého svalstva), podporuje tvorbu mateřského mléka, je součástí čajů proti zácpě

Často ve směsích nalezneme také meduňku (podpora trávení, celkově uklidňuje), jestřabinu (podpora laktace, snižuje hladinu cukru v krvi), levanduly (proti stresu), jitrocel (proti chorobám dýchcích cest a trvávicích obtíží) nebo kopřivu (protizánětlivá, působí močopudně).

Pokud shrneme uvedené účinky bylin, můžeme říct, že kojící čaje nejen stimulují tvorbu mateřského mléka, ale také zvyšují odolnost organizmu, působí pozitivně na trávení a podporují vylučování škodlivých látek. Účinné látky bylinek také přecházejí do mateřského mléka a pomáhají miminku od plynatosti a ke klidnému spánku.

A ještě pár rad na závěr. Pití těchto čajů opravdu pomáhá, ale neměly by to být jediné tekutiny, které kojící matka užívá. Jejich podávání je omezené. Denně vypijte 2-3 šálky (nezapomeňte, že fenykl ve větších dávkách může spíš ublížit). Na trhu je opravdu mnoho druhů čajů a v každém je trochu jiná bylinka, zkuste je měnit - trpí vaše miminko na prdíky - hledejte v čaji kromě 3 zákadních bylinek i meduňku či jitrocel, je miminko neklidné, potom volte levanduli.

Můj komentář

Osobně mám kojenecké čaje vyzkoušené  a jsem si jistá, že pomáhají. Když je piji míň, míň se mi i nalévají prsa, malá je mrzutější a chce častěji pít. Momentálně mám doma 3 druhy, které střídám. A bych dodžela množství  2-3 šálky denně a přitom vypila hodně tekutin, vyzrálala jsem na tom po svém, moje šálky jsou půllitové.

A jaké zkušenosti máte vy?

 

Autor: Pavlína Šourková

Levandule - zdravé spaní
Venofarmaka - Seriál o nemocích a lécích 4. díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...