Káva a její vliv na zdraví

Zdroj: Isifa/Thinkstock
První zprávy o vlivu černé kávy na lidský organismus byly publikovány už kolem roku 1820. Tehdy z nich vyplynulo, že v semenech této rostliny je obsažen alkaloid zvaný kofein, který příznivě povzbuzuje činnost některých orgánů, jako je srdce, mozek, nervy, ledviny nebo svaly. I když je kofein v současné době nejznámější účinnou látkou v kávě, obsahuje tento nápoj ještě mnoho dalších látek, které našemu organismu prospívají.

Čím je káva zdraví prospěšná?

Káva například podporuje hubnutí a působí jako prevence proti některým (dokonce i nádorovým) onemocněním. Bylo zjištěno, že pití kávy může snižovat riziko vzniku srdečních a respiračních chorob, mrtvice a diabetu. Účinky jsou však zcela individuální.

Přes tyto pozitivní zprávy o vlivu kávy to s jejím pitím nesmíme přehánět, protože velké množství tohoto silného nápoje nám může škodit zejména svým působením na žaludek.

Odborníci se shodují na tom, že za přiměřené pití kávy lze označit denní konzumaci čtyř až šesti šálků denně, což by mělo odpovídat cca 300 mg kofeinu.

Nejlepší účinky na lidský organismus má černá káva bez dochucovadel, tedy bez nejčastěji přidávaného cukru a smetany.

Káva jako antioxidant

Káva jako čistě přírodní produkt je také výborný antioxidant (má dokonce vyšší procento antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce). Dle vědeckých odhadů může dodávat až 70 % antioxidantů přijímaných v potravě.

Bez těchto látek by nás mnohem více ohrožovaly degenerativní poruchy mozku, předčasné stárnutí a oslabení nervového a imunitního systému.

S kofeinem souvisí pocit štěstí

Kofein rovněž zvyšuje koncentraci dopaminu, ten působí v určitých oblastech mozku a vyvolává příjemný pocit spokojenosti a štěstí.

Kofein jako stimulátor

Kofein způsobuje rychlejší a jasnější myšlení a také lepší koordinaci pohybů těla.

Zvyšuje krevní tlak a způsobuje rychlejší srdeční činnost, ale také celkově zrychluje metabolismus. Odtud tedy pramení výše zmiňovaná podpora hubnutí.

Nadměrné množství kofeinu však naopak může způsobit nervozitu, neklid, nesoustředěnost a dokonce i ztrátu schopnosti jemné motorické regulace.

Kávové náhražky

Pokud vám káva nechutná nebo nedělá dobře vašemu organismu a nebo ji prostě chcete jen prostřídat, nezapomeňte na kávové náhražky, které jsou velice chutné a mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Představíme si zde klasickou Meltu a novější Caro.

Melta

Melta je snad nejznámější kávovinou 20. století. Je složena z praženého kořene čekanky, praženého žita a ječmene a také z kořene cukrové řepy. Její příprava je složitější v tom, že se musí převařit a následně scedit, nicméně dají se koupit i nálevové sáčky. Kvalita pak ovšem pokulhává.

Caro

Tato kávová náhražka se vyrábí především ze sušeného mletého kořene čekanky. Jedná se o rozpustnou kávovinu obsahující obilné produkty a slad z ječmene. Prodává se i v novější formě Vitality s přídavky vitamínů.

Káva a její vliv na zdraví patří do témat
 • Melanie 01.12.2017 14:28:11

  No podle toho kolik jípiješ. V malém množstvíurčitě nevadí, ale sama osobě odvodňuje a pokudnedoplníš tekutiny vodouapod. můžeš býr snadnodehydratovaná, což jenežádoucí. (zdroj:https://www.svet-zdravi.cz/clanky/pitny-rezim-nesmysl-nebo-odborne-obhajitelny-zpusob-konzumace-tekutin)

 • Rika 30.11.2017 22:37:04

  Přestanu-li pít kafe, pomůže mi to zhubnout?

 • Dan001 30.11.2017 19:32:23

  kdo se snažil kafíčkování nějak omezit, co jste pily, když byla velká chuť? Čaj?

 • Mickeyna 27.11.2017 16:38:55

  kávu bych mohla pořád, už je to snad i nezdravé v tom množství.

 • Pampelišková káva Olinka 18.05.2017 09:48:44

  My pijeme pupalku a cikorku, čistej praženej kořen pampelišky nebo čekanky. Ráno máme normální kávu a přes den něco zdravějšího, protože když máme další kávu, tak nám není dobře od žaludku. Kávu si zjemníme mlékem. Maminka si přidá i trochu cukru. Objednávám zde www.lekarnaproradost.cz

 • caro fuj romana 21.12.2015 12:44:09

  jak může někdo pít caro,meltu nebo podobné fujtábly,ty nemají s kávou absolutně nic společného

 • Caro Jiřina 11.04.2015 20:09:20

  Mohu jen doporučit, u nás bez Cara není žádný den.Úplně jsme přestali pít kávu.

 • Caro Jiřina 21.03.2015 16:32:04

  Já tedy Caro doporučuji určitě, my jsme s ním spokojeni celá rodina.

 • guarana Helena 31.07.2014 22:00:52

  Já při zkouškovém období vypila fakt hektolitry kafe a moc mi to nezabíralo. Pak jsem na netu uviděla nabídku na braistart tak jsem ho koupila, protože jsem četla, že obsahuje blahodárnou guaranu, která je lepší než kofein. Opravdu Brainstart funguje. Necítím únavu ani stres a lépe mi to myslí.

 • Caro Marie_B 10.03.2014 11:49:12

  Caro dobre nahradi kavu. Ozkouseno :) Obzvlast, kdyz pijete pres den hodne kavy, je fajn prostridat to necim zdravym. V kombinaci s mlekem ma jemnou kavovou chut. Neobsahuje kofein a proto je vhodny i pro tehotne zeny a kojici maminky. Jeho slozeni je 100 % prirodni, ma nizkou energetickou hodnotu a obsahuje zdravi prospesne latky - cerealie a vlakninu. Pokud nekdo bez kofeinu nemuze fungovat a potrebuje citit chut kavy, Caro ma na trhu produkt Ricore Caro, ktery obsahuje 70 % kvalitni kavy.

 • Denča 04.09.2013 15:03:22

  Zbožňuji kávu. Již dávno jsem opustila rozpustné (pokud to mohu nazvat) "kávy". Doporučuji illy, lavazza, a nebo levnější variantu kolumbie a můj velký oblibenec Irish cream. Muluji tuto kávu http://www.biosfera.cz/irish-cream-250-g-i1640

 • TCV- Focková 28.08.2013 14:25:36

  Praktický-pěkný způsob v chování i pomoci těm, kteří jsou na okraji společnosti!!! Čunkův způsob přebrany od předchozího pol.systému!!! Moc to chválím

 • Irena 26.08.2013 20:47:38

  Miluju kávu!


Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku