Káva a čaj

Čaj - nápoj života

Michaela Holá
10.04.2009

Čaj je příjemný pro zahřátí v zatím stále chladném počasí, také však dokáže povzbudit a má mnoho léčivých účinků. Pokud vám chutná a rádi si jej dopřáváte, vězte, že tím také prospíváte vlastnímu zdraví. Účinky čaje jsou již dlouho využívány a v mnoha zemích dokonce nese název „nápoj života“.

Obsahuje přes sto chemických látek, z nichž můžeme jmenovat např. třísloviny (katechiny, polyfeny a jejich sloučeniny, které se vyznačují vysokou biologickou aktivitou). V různých druzích čaje je obsah tříslovin rozdílný, nejvíce jich najdeme v čaji zeleném. Jejich množství se však dá ovlivnit též přípravou nápoje. Ponecháme-li vroucí vodu po zalití čaje v čajové konvici působit kratší dobu (2-3 minuty), vyluhují se především aromatické látky. Při prodloužení doby na 5-6 minut vyluhujeme i třísloviny.

Jako pozitivní účinky čaje lze uvést:

  • Povzbuzení tělesné a duševní činnosti: Pokud si potřebujete dodat vitalitu, můžete sáhnout po čaji černém. Ten vás probere po ránu a příjemně naladí na další den.
  • Termoregulace: Čaj je výborný termoregulátor. V zimě vás zahřeje, naopak v horku osvěží. Bylo zjištěno, že v parných letních dnech snižují studené nápoje teplotu pouze v dutině ústní, kdežto horký čaj dokáže zmenšit teplotu celého lidského těla.
  • Ovlivnění trávicího traktu: Zde hrají svou roli zejména již zmiňované třísloviny, které váží škodlivé látky. Třísloviny v zeleném čaji podporují tvorbu žaludečních šťáv, a tím napomáhají zpracování potravy. Zelený čaj přispívá ke snížení tělesné váhy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Katechiny podporují činnost ochranné střevní mikroflóry a zamezují rozvoji hnisavého procesu v trávicím traktu.
  • Prevence zubního kazu: Čaj dodává tělu fluorové sloučeniny, které zpevňují zubní sklovinu a zpomalují růst bakterií zodpovědných za tvorbu kazu.
  • Obsah vitamínů: Obsahuje vitamíny skupiny B, dále A, C a P. Konkrétně vitamíny C a P posilují odolnost organismu proti infekčním chorobám.
  • Podpora kardiovaskulárního systému: Čaj svými stimulačními účinky podporuje činnost srdce, celé oběhové soustavy a  zabraňuje kornatění cév. Můžeme ho tedy chápat jako prevenci proti cévním mozkovým příhodám a srdečním infarktům.
  • Zpomalení procesu stárnutí: Toho je docíleno obsahem antioxidantů, které zvyšují imunitu, váží volné radikály, a tím působí proti stárnutí.
  • Působení proti rakovině: Toto se týká zejména čaje zeleného, u něhož bylo toto působení prokázáno. Katechiny obsažené v zeleném čaji blokují působení některých karcinogenů, dále zelený čaj zabraňuje a zpomaluje průběh rakoviny kůže vyvolané UV zářením a snižuje pravděpodobnost onemocnění rakoviny plic

Zároveň nám čaj pomáhá v dodržování pitného režimu. Během celého dne je třeba pravidelně doplňovat tekutiny a nečekat až na stav, kdy budete mít žízní sucho v puse. Pokud potřebujete povzbudit a odbourat únavu, zkuste si dát místo kávy hrnek čaje. Pokud by jste byli celý den jen na kávě, spíše tím odvodníte svůj organizmus.

Čaj taktéž dokáže navodit příjemnou atmosféru, zahřeje i uklidní vás na duši a díky pestrému výběru si můžete zvolit právě tu příchuť a vůni, která vám vyhovuje nejvíce a na kterou máte zrovna chuť.

Jaký čaj máte nejraději vy? Kupujete si čaje sáčkové nebo sypané?

Autor: Michaela Holá

Přírodní kosmetika
Powerjóga: mladší sestra jógy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Cukrovka v těhotenství
Těhotenství

Cukrovka v těhotenství

20.05.2009

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění slinivky břišní, pankreasu. Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který umožňuje přestup cukru do krve. Náš organismus potřebuje ...

Vše o kojení - 2.díl
Kojení

Vše o kojení - 2.díl

07.05.2009

Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snaži ...