Čaj - nápoj života

Čaj je příjemný pro zahřátí v zatím stále chladném počasí, také však dokáže povzbudit a má mnoho léčivých účinků. Pokud vám chutná a rádi si jej dopřáváte, vězte, že tím také prospíváte vlastnímu zdraví. Účinky čaje jsou již dlouho využívány a v mnoha zemích dokonce nese název „nápoj života“.

Obsahuje přes sto chemických látek, z nichž můžeme jmenovat např. třísloviny (katechiny, polyfeny a jejich sloučeniny, které se vyznačují vysokou biologickou aktivitou). V různých druzích čaje je obsah tříslovin rozdílný, nejvíce jich najdeme v čaji zeleném. Jejich množství se však dá ovlivnit též přípravou nápoje. Ponecháme-li vroucí vodu po zalití čaje v čajové konvici působit kratší dobu (2-3 minuty), vyluhují se především aromatické látky. Při prodloužení doby na 5-6 minut vyluhujeme i třísloviny.

Jako pozitivní účinky čaje lze uvést:

 • Povzbuzení tělesné a duševní činnosti: Pokud si potřebujete dodat vitalitu, můžete sáhnout po čaji černém. Ten vás probere po ránu a příjemně naladí na další den.
 • Termoregulace: Čaj je výborný termoregulátor. V zimě vás zahřeje, naopak v horku osvěží. Bylo zjištěno, že v parných letních dnech snižují studené nápoje teplotu pouze v dutině ústní, kdežto horký čaj dokáže zmenšit teplotu celého lidského těla.
 • Ovlivnění trávicího traktu: Zde hrají svou roli zejména již zmiňované třísloviny, které váží škodlivé látky. Třísloviny v zeleném čaji podporují tvorbu žaludečních šťáv, a tím napomáhají zpracování potravy. Zelený čaj přispívá ke snížení tělesné váhy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Katechiny podporují činnost ochranné střevní mikroflóry a zamezují rozvoji hnisavého procesu v trávicím traktu.
 • Prevence zubního kazu: Čaj dodává tělu fluorové sloučeniny, které zpevňují zubní sklovinu a zpomalují růst bakterií zodpovědných za tvorbu kazu.
 • Obsah vitamínů: Obsahuje vitamíny skupiny B, dále A, C a P. Konkrétně vitamíny C a P posilují odolnost organismu proti infekčním chorobám.
 • Podpora kardiovaskulárního systému: Čaj svými stimulačními účinky podporuje činnost srdce, celé oběhové soustavy a  zabraňuje kornatění cév. Můžeme ho tedy chápat jako prevenci proti cévním mozkovým příhodám a srdečním infarktům.
 • Zpomalení procesu stárnutí: Toho je docíleno obsahem antioxidantů, které zvyšují imunitu, váží volné radikály, a tím působí proti stárnutí.
 • Působení proti rakovině: Toto se týká zejména čaje zeleného, u něhož bylo toto působení prokázáno. Katechiny obsažené v zeleném čaji blokují působení některých karcinogenů, dále zelený čaj zabraňuje a zpomaluje průběh rakoviny kůže vyvolané UV zářením a snižuje pravděpodobnost onemocnění rakoviny plic

Zároveň nám čaj pomáhá v dodržování pitného režimu. Během celého dne je třeba pravidelně doplňovat tekutiny a nečekat až na stav, kdy budete mít žízní sucho v puse. Pokud potřebujete povzbudit a odbourat únavu, zkuste si dát místo kávy hrnek čaje. Pokud by jste byli celý den jen na kávě, spíše tím odvodníte svůj organizmus.

Čaj taktéž dokáže navodit příjemnou atmosféru, zahřeje i uklidní vás na duši a díky pestrému výběru si můžete zvolit právě tu příchuť a vůni, která vám vyhovuje nejvíce a na kterou máte zrovna chuť.

Jaký čaj máte nejraději vy? Kupujete si čaje sáčkové nebo sypané?

Čaj - nápoj života patří do témat
 • Dračí studna LubosHa 05.02.2014 20:47:27

  Každý čaj má něco dosebe, černý rád piju, kdyžmám spoustu práce a nemůžusi dovolit být unavenej,jinak zbožňuju zelený aoolongy, jeden z mýchposledních favoritů je LungChing, aneb Dračí studna -http://www.oxalis.cz/lung-chingdraci-studna-40-g/d-71721/

 • Čaje nové generace Ron 04.04.2011 16:49:15

  Pro milovníky kvalitních čajů a kávy máme vynikající zprávu! Nedávno byl otevřen nový licencovaný internetový obchod zaměřený na osvědčenou anglickou značku Clipper, jejíž produkty mají certifikaci Fairtrade a Bio. Chcete vědět více? Navštivte stránky http://www.fair-bio-caje.cz a vyberte si z poctivé nabídky rozmanitých druhů čajů a kávy. Nyní ke každé objednávce malý dárek.

 • Čaj novina 19.12.2010 14:48:37

  Čaje moc nemusím, když už, tak raději sypané.. je fakt, že nejvíc čaje (spíš ovocné, než bylinné) vypiji při nachlazení a v létě si dělám do lahví tzv. ledové čaje s ovocem... jsem spíš na kafe...

 • bílý čaj Eva 18.09.2009 23:25:02

  Každé ráno piji 1/2l bílého čaje,nechávám ho louhovat i třeba 1/4 hod. Je to čaj z ještě nerozvitých čajových lístků – dá se použít opakovaně, což tedy nečiním, co hrnek, to nový sáček, patří k nejzdravějším a není o mnoho dražší než čaj zelený

 • bylinný čaj Olga 06.09.2009 10:17:34

  Piji bylinný čaj, který mě v létě osvěží a v zimě zahřeje. Dodává mi tolik energie, že jsem přestala pít kávu, takže jsem přestala mít problémy s žaludečními vředy a co navíc, ještě jsem zhubla, protože mě opustily veškeré chutě na pamlsky. Díky čaji jsem si upravila pitný režim a prostě na něj nedám dopustit.

 • nejzdravejsi caj sveta Pit 18.08.2009 16:10:18

  Pro milovniky caje: http://www.jiaogulan-shop.cz

 • Střídám to... Rajce 15.05.2009 14:31:25

  Já si někdy dávám zelený a někdy černý. Mám ráda i bylinkové a ovocné. Ale ty ovocné ty kvalitnější. Jinak je to obarvená voda. Nemůžu pít furt to samé.

 • zelený čaj Jája 10.05.2009 19:31:17

  V Thajsku jsem si koupila sypaný jasmínový zelený čaj. Připravovali nám ho přímo na tržišti a to byla lahoda. Doma to už tak perfektně neumím, ale stejně se to se sáčkovým zeleným čajem nedá srovnat.

 • čaj Jitka 15.04.2009 08:29:02

  Piji černý čaj místo kafe a dodává mi energii

 • zelená fernando 12.04.2009 09:16:02

  Nejlepší je zelenej


Káva a čaj patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Káva a čaj

 • alla 25.02.2015 14:02 Biopotraviny

  neboj ono to přijde, omezila jsem cukr všude kde se dalo, káva, čaj, čokolády, bonbóny, žádné…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku